Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere volt a királykúti esték vendége

Meghatározó, részben falusi, részben fehérvári gyermekévek, középiskolai emlékek a Telekiből, irodalom, színház, képzőművészet, tánc- és zenekultúra, múzeum és fesztiválok. Székesfehérvár kulturális életéről és értékeiről, a jövőt érintő tervekről is szó esett hétfőn, a Királykút Emlékházban, ahol Brájer Éva, Székesfehérvár kultúráért felelős alpolgármestere volt Dr. Bakonyi István, irodalomtörténész vendége a Vörösmarty Társaság és A Szabadművelődés Háza közös rendezvényén.
2018.04.16. 20:33 |
Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere volt a királykúti esték vendége

Gyermekkorára vonatkozó kérdésre válaszolva Brájer Éva elmondta, hogy szülei - édesapja sárkeresztúri fiú, édesanyja felsővárosi leány volt - nyitott, olvasott, művelt emberek voltak és az ének-zenei általános iskolába íratták, ahol például Mihályi Eszti néni volt a zongoratanára, de az énekkarban is énekelt, néptáncot is tanult. A szülők, mint mondta nem voltak tagjai az egykori állampártnak, noha kereskedelmi cégeknél voltak középvezetők. Az anyai nagyapa felsővárosi gazdálkodó, az apai pedig maszek szabó volt.

Szerettem a telekis közösség tagjának és szervezőjének lenni, a Hágiban nagy beszélgetések közepette próbálni megváltani a világot. Tanáraim közül különösen nagy hatással volt rám Tóth Béla, aki mindamellett, hogy kiváló angoltanár, nagy demokrata is volt.” - emelte ki középiskolás éveiről szólva Székesfehérvár alpolgármestere, aki közvetlenül a gimnáziumi évek után nem tanult tovább, noha apukája szerette volna ha jogász lesz, édesanyja kereskedelmi pályát javasolt neki, de végül fotográfus-optikus érettségi utáni iskolát végzett el.

A közéleti tevékenységre vonatkozó érdeklődésre válaszolva Brájer Éva elmondta, hogy a kilencvenes években vállalkozóként dolgozott, konyhatechnológiai felszereléseket forgalmazó céget vezetett, illetőleg éttermet üzemeltetett. „A 2002-es választások után gondoltam úgy, hogy szeretnék segíteni.” - hangsúlyozta Brájer Éva. Felajánlva segítségét egy székesfehérvári jelenléte alkalmával személyesen kereste meg Orbán Viktort, aki bemutatta Dr. Gógl Árpádnak. A következő önkormányzati választáson listán bejutott Székesfehérvár Közgyűlésébe és a kulturális bizottság tagja lett. Az azt követően esedékes választásokon már nem szeretett volna listás helyet; egy hónap alatt végigjárta Maroshegy valamennyi háztartását és a választásokat megnyerve, egyéni körzetben jutott a képviselőtestületbe. Egy cikluson keresztül országgyűlési képviselő és az oktatási bizottság tagja is volt.

A Székesfehérváron a közelebbi és középtávoli jövőben megvalósuló programokról Brájer Éva elmondta, hogy az egykori Köztársaság Mozi épületében Szent István Király Bazilikáját bemutató kiállítás kap helyet, a Szent István Király Múzeum Fő utcai épülete a felújítás után egy állandó várostörténeti kiállítás otthona lesz, valamint a Fekete Sas Szálló épületét is a Múzeum veszi majd használatba.