A Városház téren látható a Magyar Művészeti Akadémia szabadtéri tárlata Székesfehérváron

A szeptemberi 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus felvezetéseként különleges szabadtéri tárlattal készült Székesfehérvárra a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozata. A kiállítók viharálló installációkat készítettek, melyeken olyan grafikák, plasztikák, digitális munkák, festményrészletek kapnak helyet, melyek a katolikus világtalálkozó üzenetét hordozzák.
2021.05.21. 17:46 |
A Városház téren látható a Magyar Művészeti Akadémia szabadtéri tárlata Székesfehérváron

A pünkösdi hosszúhétvégén szabadtéri kiállítás is várja a belvárosban sétálókat. A Városház téren, a Szent Imre-templom előtti területen kihelyezett tablókon a Magyar Művészeti Akadémia felkérésére huszonnyolc művész alkotásai lesznek láthatóak, melyeket a Budapesten sorra kerülő Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus köszöntésére készítettek.

A várhatóan egy hónapig megtekinthető kiállítás megnyitóünnepségére egy későbbi időpontban kerül sor. A kiállítókat és műveiket is tartalmazó leporelló letölthető a Magyar Művészeti Akadémia honlapjáról.

Székesfehérvár egy olyan történelmi szakrális helyszíne hazánknak, amely párhuzamba állítható az eucharisztia üzenetével, továbbá az 1938-as Budapesten megrendezett Eucharisztikus Világkongresszus több kísérő rendezvényének is otthont adott, az akkori eseményen Pacelli bíboros (a későbbi XII. Piusz pápa) is a városba látogatott, ezért Székesfehérvár is örömmel fogadta az MMA kiállítását. A szabadtéri tárlatot Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök is üdvözölte.

Az 52. Eucharisztikus világkongresszus köszöntése

Az Eucharisztia: Jézus jelenléte átjárja a mindenséget. Szinte láthatatlanul, de ott van mindenben, mert hisz „benne élünk, mozgunk és vagyunk!” Kell, hogy megtanuljuk a láthatatlant észrevenni, a halhatatlant felfogni. Hogy ne csak nézzünk, de lássunk is, hogy ne csak hallgassunk, de értsünk is. Minden beszél nekünk Istenről, minden hozhat nekünk örömhírt Jézustól, csak vegyük észre, halljuk meg, fogjuk fel. A művész ezt az üzenetet hozza. Arra tanít, hogy a maga eszközeivel megmutatva a titkot, a misztériumot, tanítson meg látni, hallani, érteni… Tanítson meg hinni, hittel élni… Tanítson a legteljesebb élet felfedezésére, befogadására…

Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök


A Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának tagjai, illetve az általuk meghívott művészek sajátos, egyéni művészetfelfogásuk kifejező eszközeivel mutatkoznak meg a történelmi város közegében. Napjaink képzőművészetének nyelvén megfogalmazott alkotások bemutatásával, szabadtéri kiállítás keretében a vizualitás, a korszerű képi hatás, a szimbolikus megjelenítés eszköztárát felhasználva szólnak a művek az „utca emberéhez”.
A művészek a klasszikus festészeti, plasztikai technikával kifejezett gondolataik mellett, a fotográfia, a digitális képalkotáson alapuló eszközök használatára alapozott műveikkel jelennek meg a város szívében, a szimbolikus emlékmű, az Országalma közelében.
A kiállítás huszonnyolc alkotó, az európai kultúrát alapvetően meghatározó keresztény vallási hagyomány és művészet erejéről, valamint a XXI. századi, mai napig érvényes szellemi hatásáról tesz tanúságot.

Stefanovits Péter képzőművész
az MMA Képzőművészeti Tagozatának vezetője