Az egykori Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred katonáira emlékeztek

Az egykori Székesfehérvár Törvényhatósági Jogú Város házi ezredére, a Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred katonáira emlékeztek kedden annak tiszteletére, hogy az ezred 1939. augusztus 15-én kapta meg csapatzászlaját Székesfehérvár városától. Az ezrednap alkalmából rendezett ünnepi megemlékezésen a tiszteletadást követően egy együttműködési megállapodás aláírására is sor került a Honvéd Hagyományőrző Egyesület és a Lánczos Kornél Gimnázium között.
2023.08.15. 14:02 |
Az egykori Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred katonáira emlékeztek

84 évvel ezelőtt ezen a napon, augusztus 15-én a koronázó város ezredzászlót adományozott házi ezredének, a Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezrednek.

Régi kérésnek tett eleget ezzel Székesfehérvár, hiszen hosszú éveken át az ezred az elődjének a zászlaja alatt vonult harcba. A katonai vezetők és tisztek kérését Csitáry G. Emil akkori polgármester és a város hölgyközössége karolta fel, és készítették el az új lobogót. A második világégésben a 3. honvéd gyalogezred katonái becsülettel álltak helyt minden hadszíntéren, és sosem felejtették el ezredük jelszavát: „Szent Istvánnal álljuk mindig a vártát!”

A hagyományokhoz hűen kedden koradélelőtt koszorúzással tisztelgett a város a házi ezred egykori laktanyájának Budai úti épületénél, amely több mint két évtizede a Lánczos Kornél Gimnázium otthona. A múltnak 1993 óta emléket állító márványtábla előtt tartott ünnepségen a Székesfehérvár Helyőrségi Fúvószenekar az annak idején itt szolgáló karmesterek, Seregi Arthur, Doroszlai Károly és Helényi Gyula indulóival idézték meg a századelő hangulatát.

Bordács Lajos, a gimnázium címzetes igazgatója mondott ünnepi gondolatokat. Egy több mint ezeréves városban nem nehéz történelmi helyszíneket találni. A történelem körülvesz bennünket, hiszen innen indult minden. Azonban az, hogy egy-egy ilyen történelmi helyszín mit üzen nekünk, az egy tanulási folyamat része. Az augusztus 15-i megemlékezést elindító Honvéd Hagyományőrző Egyesület ezt az utat választotta: éltetik hagyományainkat, történelmünket. Az utánunk következő generáció nevelését felvállaló Lánczos Kornél Gimnázium több mint két évtizede költözött az egykori laktanya épületébe, és csatlakozott a Lévai Miklós vezette egyesület szervező munkájához. A megemlékezések mellett előadásokat, közös kiállításokat rendeztek. A jövő felé mutató oktatást és a múlt felé mutató hagyományőrzést kapcsolták össze így sikeresen. Az együttműködés megerősítése érdekében Kovács Gergely, a gimnázium igazgatója és Lévai Miklós, az egyesület elnöke a nyilvánosság előtt írta alá azt erről szóló szerződést. „Tették ezt annak érdekében is, hogy az iskola mindenkori diákjai megismerhessék és megtanulhassák a történelem azon lapjait, amelyek tanulsággal szolgálnak a mindennapjainknak és iránymutatással a jövőnk felé.” – zárta gondolatait Bordács Lajos.

A köszöntőt követően közösen helyezett el koszorút a város közössége nevében Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, dr. Cser-Palkovics András polgármester és a Fejér Vármegyei Kormányhivatal nevében Dancs Norbert hivatalvezető. A Magyar Honvédség képviseletében Schmidt Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének gazdálkodási helyettese és Balogh Rezső ezredes, az MH Nagysándor József 51. Híradó- és vezetéstámogató dandár képviseletében koszorúzott. A Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság képviseletében Garas László vezérőrnagy, valamint a NATO Erőket Integráló Elem képviseletében, Emanuele Patalano alezredes tisztelgett. A megemlékezés virágait helyezték el a tábla előtt az iskola képviselői mellett Fejér vármegye és Székesfehérvár önkormányzati képviselői, a rendvédelmi szervek, hagyományőrző civil szervezetek képviselői. A megemlékezés a Magyart takarodó dallamával zárult.