Egypontos Alba-vereség a bajnoki döntő első meccsén, vezet a Falco

Az alapszakaszt, középszakaszt és a kupát is megnyerő Alba Fehérvár elérkezett a szezon legfontosabb pillanatához, a bajnoki döntőhöz. A szombathelyi Falco ellen az utolsó pillanatig szoros meccsel kezdődött a finálé, ennek végjátékából a vendégek kerültek ki jobban. Egyetlen ponttal nyertek, így elvették a pályaelőnyt az Albától. A Fehérvárnak most már muszáj lenne nyernie Szombathelyen, ahol ez a szezonban még egyetlen vendégcsapatnak sem sikerült.
2017.06.07. 18:44 |
Miután a Kodály Zoltán Általános Iskola kórusa és mintegy kétezer szurkoló elénekelte a Himnuszt, emelkedett hangulatban kezdődött a döntő első meccse. Mégpedig Pustahvar  triplájával, az első fehérvári kosár Alhaji Mohammedtől érkezett. Lóránt Péter három duplát is helyre küldött, és a fehérvári védekezés is rendben volt a meccs elején. Winston Shepard könnyed ziccerénél már időt is kért a vendégek mestere, Szrecsko Szekulovics, nem egészen négy perc alatt nyolccal lépett meg a Fehérvár. Ez hatott, főleg a védekezésben lett jobb a Falco, eladott labdákba hajszolva az ellenfelet. 8-0-val egyenlítettek, most Dzunics Braniszlavon volt az időkérés sora. A magyar mezőny pontkirálya, Govens csak a 8. percben szerezte első pontjait, büntetőből, válaszul az Alba korábbi legeredményesebbje, Edwards is beköszönt, de ez egy kosárszegényebb időszak volt. A negyed utolsó percében nem tudott betalálni az Alba, egy Govens-triplával a Falco mehetett minimális előnnyel a kisszünetre.

Lóránt lepattanót szedett, kosarat dobott, aztán labdáért vetődött, indított, ebből Edwards zsákolt – az Alba kapitánya igazi vezér volt tehát. Jobban indította a negyedet a házigazda és mint mindig, ennek a védekezés volt az alapja. Pustahvart azonban otthagyták, harmadik tripláját is bevágta a fehérorosz bedobó, amivel tapadt a Falco. Természetesen Lóránt érte el elsőként a tíz pontot a fehérváriaktól, és már majdnem ennyi lepattanónál is járt. A büntetőkkel elég pazarlón bánt az Alba,  amelyben Markovics Luka nem, Keller Iván azonban pályára került. Zónavédekezésre váltottak a fekete mezesek, Govens pedig elkapta a fonalat és két triplával visszavette a vezetést a Falcónak. Mohammed és Shepard válaszolt egy időkérés után, a csapat pedig kivédekezte a vasiak támadóidejét. Brandon Taylor nyugodt maradt a vonalon is, hibátlan büntetőivel héttel „elhúzott” az Alba. Persze ez sem tartott sokáig: támadólepattanókat szedett a Falco és a hullámvasúton megint felfelé utazott. A félidő végén Medford már a kilencedik triplájukat dobta, de egy pont így is maradt a fehérvári előnyből.
A vendégek 60 százalékkal dobták a hármasokat, miközben közelebbről csak 29 volt a mutatójuk, látszott, mivel lehetnek sikeresek. Az Alba összességében mezőnyből jobban célzott, főleg a kétpontosok tekintetében, és szünet után ismét két duplával nyitott. Viszont büntetőket hagyott ki és nem tudott igazi lendületet venni. A levakarhatatlan Falco ismét fordított, amiben óriási érdemei voltak a mindent elvállaló Govensnek. Lóránt harmadik hibáját kapta és támadásban is totálisan elbizonytalanodott a Fehérvár. A harmadik negyed közepén héttel vezettek a vendégek, időt kellett kérnie Dzunicsnak. Csakhogy megint labdákat adott el a csapata, amit köszönt a Falco, és ha Zsigeranovics triplája bemegy, tíz is lehetett volna közte. Ehelyett Edwards két gyors kosara és szombathelyi időkérés jött az igencsak változatos meccsen. Hatalmas kapkodás kezdődött, a játékvezetők sem a csúcsformát hozták, és a hihetetlen rohanás és kapkodás végén egy Edwards-zsákolás okozta nézőtéri eufóriában, de vendégvezetésnél ért véget a harmadik negyed.
Miután tíz percig nem dobott triplát, a negyedik játékrészt azzal nyitotta a vendégcsapat. Edwards ellenben ott folytatta, ahol abbahagyta, öt ponttal kiegyenlített! Majd jött James Farr, és a sarokból dobott triplájával már vezetett az Alba. Mohammed megmutatta, hogy a fizikális, egy egy elleni játék lehet a hazaiak fegyvere, a betöréseket nehezen vagy sehogy sem védte le a Falco. Kár volt az ekkor elrontott támadásokért, mert bár fáradt, de nem esett össze a vendég együttes, és hiába voltak olykor már-már komikus jelenetek a pályán, egyértelműnek tűnt, hogy nagyon komoly végjáték lesz. Hiába szerzett bravúros kosarat Taylor, a másik oldal kisembere, Medford kettővel válaszolt, és 2:22-vel a vége előtt ismét a Falcónál volt az előny. Elképesztő izgalmak közepette peregtek a másodpercek, Taylor ismét betalált, de Govensnek is volt még egy dobása. Utána pedig végzetesnek bizonyult Mohammed eladott labdája, ami az Albának már a tizenötödik volt a meccsen. Az ebből szerzett Falco-pontokat már nem sikerült egalizálni. Edwards megpróbálta kihasználni, hogy Tóth Norbert büntetőket rontott, de a kanadai hátvéd akciója nem jött össze. Igaz, nem is tisztán szerelték, de ítéletet nem kapott. Minimális különbséggel nyert a Falco, így már csak a hazai mérkőzéseit kell behúznia, hogy bajnok legyen. Ez pedig ebben a szezonban eddig mindig sikerült a sárga-feketéknek…

Alba Fehérvár- Puebla Plus .- Falco-Vulcano Energia KC 76-77 (18-19, 26-24, 15-18, 17-16)

Alba: Taylor 13/3, Mohammed 18/6, Shepard 6, Lóránt 10, Keller Á. 4. Csere: Edwards 18, Farr 7/3, Keller I.