Ünnepi megnyitóval indult a X. Országos Kamarazenei Verseny Fehérváron

Ünnepélyes keretek között nyitották meg pénteken délután a X. Országos Kamarazene Versenyt, amelyet első alkalommal rendeznek meg Székesfehérváron. A résztvevő 37 kamarazenekar az ország nyolc városának tíz zeneművészeti szakgimnáziumából érkezett. A háromnapos versenyen három hermannos induló is van.
2023.02.25. 09:54 |
Ünnepi megnyitóval indult a X. Országos Kamarazenei Verseny Fehérváron

A X. Országos Kamarazene Versenynek első alkalommal ad otthont Székesfehérvár.

A hagyományos helyszínen, Szegeden ugyanis megkezdődött a zeneművészeti szakgimnázium épületének felújítása, így az Oktatási Hivatal felkérésére a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI vállalta a verseny lebonyolítását. A háromnapos megmérettetésre az ország nyolc városából érkezett nevezés, és összesen 37 kamarazenekar lép a zsűri elé. A pénteki ünnepélyes megnyitó Király István, a fehérvári intézmény igazgatója köszöntötte a megjelenteket: a zene varázslatos művészet, amely képes összekötni az embereket elválasztó nyelvi és kulturális határokat. A kamarazene pedig különösen kivételes, mert egy együttes munkáját mutatja be. Az, hogy a zeneművészeti szakgimnáziumok diákjai kamarazenét játszanak rámutat arra, hogy tanulmányaik során már fontosnak tartják a zenei közösségben való munkát és a kamarazenei előadások kihívásait is. Ez a verseny remek lehetőséget nyújt arra, hogy a diákok a kihívásokat megismerjék és a tapasztalatszerzés mellett megmutassák, milyen magas színvonalú produkciókat tudnak létrehozni.

Eltelt három év, és felnőtt megint egy generáció, amelynek tagjai a zenének szeretnék szentelni az életüket, és most eljöttek, hogy megmutassák tudásukat, tehetségüket, kezdte köszöntőjét a zsűri elnöke. Prof. Dr. Tóth Péter hozzátette, egy-egy ilyen versenyen mindig azt mondják, a zsűrinek nehéz dolga van. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy nekünk könnyű dolgunk van, hiszen ezt nem versenynek fogjuk föl, hanem mini kamarakoncertek sorozatának. Arra kérte az ifjú muzsikusokat is, hogy ne versenyzőként álljanak színpadra, hanem zenészként arra törekedjenek, hogy az általuk választott darab előadásával bemutassák a zeneszerzői szándékot, azt, hogy előadóként mit gondolnak a zenéről. Ha ez így lesz, nagyon tartalmas és szép koncertekben bővelkedő három napban lesz része valamennyiünknek, tette hozzá.

Székesfehérvár városa nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszönte meg a felkészítő tanárok, a szervezők és a zsűri munkáját, és kívánt jó versenyzést, értékes, tartalmas pillanatokat a diákoknak. Akik művelik a zenét, azoknak a tehetséges és szorgalmas, kitartó fiataloknak akár meg is nyílhatnak a kapuk, hogy idővel értékes gyakornokai, majd tagjai lehessenek például az Alba Regia Szimfonikus Zenekarnak, amely Székesfehérvár zenei életének legmeghatározóbb előadóművészeti intézménye. A vendéglátó város egyik vezetőjeként azt kívánta, hogy mind a felkészítő pedagógusok, mind a diákok érezzék jól magukat a koronázóvárosban, és szabadidejükben fedezzék fel a Belváros rejtett kincseit.

A köszöntőket követően Fóris Zsófia (hegedű), Forgó Boglárka (cselló) és Lescsinszky Áron (zongora) trió előadásában hangzott el J. Brahms: op.87. No.2. C-dúr trió első tétele. Ezt követően megkezdődött a versenyprogram, amely szombaton 9.30 órakor folytatódik. Az eredményhirdetésre és a gálakoncertre vasárnap 10.30 órától kerül sor. A szombati és vasárnapi programok is nyitottak a komolyzene kedvelői számára. Minden érdeklődőt szeretettel várnak a zeneiskola nagytermében.