A város általános és középiskolás diákjai emlékeztek Március 15-re

 Március 14-én délelőtt a Fehérvár Belvárosában számos helyen tartottak megemlékezéseket és koszorúzásokat a nemzeti ünnephez kapcsolódóan. A Jókai utcában a Tóparti Gimnázium és Szakközépiskola diákjai a Jubál Károly emléktábla előtt elevenítették fel a forradalmi eseményeket. Az Ady Endre utcában elsőként a Vasvári Pál Általános Iskola növendékei rótták le tiszteletüket a Rónai Jácint emléktáblánál a Városszépítő és Védő Egyesület ünnepségén, majd a Fekete Sas Szállónál a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai emlékeztek.
2012.03.14. 10:22 |
Március 14-én délelőtt a Fehérvár Belvárosában számos helyen tartottak megemlékezéseket és koszorúzásokat a nemzeti ünnephez kapcsolódóan. A Jókai utcában a Tóparti Gimnázium és Szakközépiskola diákjai a Jubál Károly emléktábla előtt elevenítették fel a forradalmi eseményeket. Az Ady Endre utcában elsőként a Vasvári Pál Általános Iskola növendékei rótták le tiszteletüket a Rónai Jácint emléktáblánál a Városszépítő és Védő Egyesület ünnepségén, majd a Fekete Sas Szállónál a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai emlékeztek.
KÉPGALÉRIA - diákok emlékeztek városszerte Március 15-re
A Jubál Károly emléktáblánál a diákok szavalatokkal, énekkel és néptánccal köszöntötték a nemzeti ünnepet. A Jókai utcai ház falánál a város nevében Brájer Éva alpolgármester, míg a Fejér Megyei Önkormányzat részéről Dr. Molnár Krisztián főjegyző  helyezett el koszorút. A Fidesz képviseletében Deák Lajosné és Földi Zoltán önkormányzati képviselők, az MSZP részéről Szabó Gábor elnökségi tag koszorúzott.
A Tóparti Gimnázium diákjai a „Talpra magyar” dallamai után közösen énekelték el a Himnuszt.
A Halesz parkban, a ‘48-as emlékműnél a Gróf Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola diákjainak részvételével rendeztek műsort a nemzeti ünnepen. Az ünnepségen az önkormányzatot képviseletében Dr. Dienesné Fluck Györgyi és Horváth Miklós Csaba képviselők koszorúztak.
A Városszépítő és Védő Egyesület ünnepségén Rónay Jácintra emlékeztek. Poklosi Péter, az egyesület elnöke elevenítette fel az egykori nagyprépost, püspök, valóságos belső titkos tanácsos, bencés tanár, természettudós és író alakját, aki 1814-ben Székesfehérváron született. Tanári pályafutását az 1848-as forradalom szakította félbe, belépett a győri nemzetőrségbe, tábori papként. 1848. április 1-jén Győrben elmondta a pesti nemzetőrök imáját, majd április 9-én a győri nemzetőrséggel tartott Pozsonyba, s itt a Grassalkovich-palota ablakából lelkesítő beszédet mondott a pozsonyi néphez és hálaadó imát tartott az első magyar minisztérium kineveztetése alkalmából tartott isteni tiszteleten. A forradalom leverése után emigrációba kényszerült, 1866-ig Londonban élt, majd hazatérve országgyűlési képviselőként és a Magyar Tudományos Akadémia titkáraként szolgálta Magyarországot.
Rónay Jácint emléktáblájánál a Vasvári Pál Általános Iskola diákjainak részvételével tartottak ünnepséget. Székesfehérvár nevében Róth Péter alpolgármester, míg a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Pleitzer Lajos alelnök helyezett el koszorút.
 
Szintén az Ady Endre utcában, a Fekete Sas Szálloda előtt emlékeztek a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai. A szálló a reformkori fiatalság gyülekező helye volt Fehérváron, itt olvasták fel 1848. március 16-án a 12 pontot és a Nemzeti Dalt. Az ünnepség végén megkoszorúzták a homlokzaton található táblát, amely az épület reformkorban illetve az 1848-as forradalom idején betöltött fontos szerepére emlékeztet.