A Székesfehérvári Királyi Napok legszebb pillanatai

A Székesfehérvári Királyi Napok tizenegyegy napja alatt rengeteg csodálatos programban lehetett részünk Fehérváron. Idén is rendkívül látványos volt a megnyitó, a Musica Sacrán teltház előtt csendült fel Verdi Requiem-je, a Koronázási Szertartásjátékra pedig szinte lehetetlen volt már jegyet szerezni az utolsó napokban. A Zichy színpadon a néptáncosok és a könnyűzenei koncertek pedig ezreket vonzottak a Belvárosba. Cikkünkben a legszebb pillanatokat igyekeztünk összegyűjteni.
2017.08.22. 14:06 |
A Székesfehérvári Királyi Napok legszebb pillanatai

Sirpa Ihanus szobrászművész kiállítása a Pelikán Galériában a Királyi Napokon

A Király Napok rendezvénysorozatának első programjaként, Székesfehérvár és Kemi testvérvárosi kapcsolatának 60. és a független Finnország fennállásának 100. évfordulója megünneplésének eseményeként pénteken nyitották meg Sirpa Ihanus finn-magyar szobrászművész kiállítását a Szent István Király Múzeum Pelikán Galériájában.


Látványos megnyitóval kezdődött a Székesfehérvári Királyi Napok

A Városház tér ünnepi fényeinek felkapcsolásával és a Fény utca történelmi mozgó képregényének elindításával ünnepélyes keretek között kezdődött el pénteken este a Királyok Napok idei programsorozata. A megnyitón Blaskó Péter színművész mutatta be a közönségnek az óriásbábok családját Géza fejedelemtől III. Béláig, majd a Hermann László Kamarazenekar kíséretében a Szent Efrém Férfikar lépett színpadra.


169 év után ismét Székesfehérváron - kiállítás nyílt III. Béla királyról

A Királyi Napok rendezvénysorozatának részeként nyitották meg a „Teste Fehérvárott nyugszik" – III. Béla király (1172–1196) című kiállítást a Szent István Király Múzeum Dísztermében. A kiállításon megtekinthetők azok a tárgyak, amelyek 1848-ban, az Érdy János vezette ásatás során kerültek elő, a mai Nemzeti Emlékhely, az egykori Bazilika területéről. A királyi pár – III. Béla és első felesége, Antiochiai Anna – sírjában talált leleteket akkor a fővárosba szállították, így azok 169 esztendő elteltével tértek haza Székesfehérvárra.


Fogadalmi szentmise és az országfelajánlás megújítása a Bazilikában

A Szent Istváni-i országfelajánlás napján, a Székesegyházban tartották a Székesfehérvári Egyházmegye hagyományos fogadalmi ünnepét. A szertartás előtt a Püspöki Palotából körmenetben vitték a Magyar Szent Család (Szent István király, Boldog Gizella és Szent Imre herceg) ereklyéit és az üldözött iraki keresztények ajándék templomkeresztjét a Bazilikába, ahol ezt követően központi imaórát tartottak, majd a szentmisében Spányi Antal megyés püspök megújította hazánk felajánlását Szűz Máriának, ahogyan azt Szent István király tette, 1038-ban, a halálát megelőző napon.


A zeneirodalom egyik legszebb műve csendült fel az idei Musica Sacra koncerten

Több hónapos előkészület után a Nemzeti Emlékhely fölé emelt szabadtéri színpadon csendült fel Verdi egyik legismertebb zeneműve, a Requiem. A mély és csodálatosan megérintő muzsikára vágyóknak címzett előadás szólistái Lukács Gyöngyi Kossuth-díjas operaénekes, Komlósi Ildikó, Pataki Adorján és Alexandru Agache voltak, az esten Drahos Béla vezényelt.


Dr. Benkő Ágota vehette át idén a Szent István Emlékérmet

A magánszemélyek által, 2004-ben alapított díjat minden esztendőben olyan személynek ítélik oda, akinek munkásságához, szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor Szent István király öröksége szolgált iránymutatásul. A Szent István Emlékérem idei díjazottja Dr. Benkő Ágota lett, az elismerést Spányi Antal püspök, a kuratórium elnöke adta át a Szent István teremben.


Hooligans koncert a Zichy színpadon a Királyi Napok nyitónapján

A Hooligans koncertjével kezdődtek a Királyi Napok könnyűzenei programjai. A Zichy ligeti színpadnál több ezer ember énekelte együtt a legnagyobb slágereket. A következő napokban fellép majd Király Linda és Király Viktor Bebével, valamint az LGT Szuperprodukció Solti Jánossal és Karácsony Jánossa


Augusztus 20-ig látogatható volt az Osszárium a Nemzeti Emlékhelyen

Ünnepélyes keretek között nyitották meg az Osszáriumot, királyaink csontkamráját a Nemzeti Emlékhelyen. A Királyi Napok idején, augusztus 20-ig minden nap reggel kilenc és este nyolc óra között ingyenesen volt látogatható a magyar uralkodóink földi maradványait rejtő csontkamra.


Lánykérés is volt Király Viktor és Bebe koncertjén

Megtelt a Zichy színpad előtti tér Bebe és Király Viktor koncertjén, akik varázslatos hangulatot teremtettek a Belvárosban. Meglepetésként ért mindenkit, hogy a koncert vége felé lánykérés is volt a színpadon: Király Viktor szólította a színpadra Lénát, akinek kedvese a közönség előtt kérte meg a kezét.


Táncok a világból - kedden is megtöltöttük a Zichy színpad előtti teret

Parádés hangulatot varázsolnak a külföldi és a házigazda fehérvári tánccsoportok az XXII. Nemzetközi Néptáncfesztivál minden napján, Székesfehérváron. Augusztus 15-én Bosznia-Hercegovina muzsikusai és táncosai töltötték be a teret a Mátyás király-emlékműnél, majd este török, szenegáli, grúz táncosok, illetve albás seniorok és növendékek örvendezették meg a Zichy színpad több száz fős publikum


Dr. Altorjay Andrásé a Deák Dénes Díj - 21 Lánczos-Szekfű ösztöndíjas volt idén

A Bory-várban adták át a Lánczos-Szekfű ösztöndíjakat, a Deák Dénes Ösztöndíjat és a Deák Dénes Díjat. A Lánczos-Szekfű Ösztöndíjat az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítéli a hozzá tartozó anyagi támogatással együtt, akik az oktatás, a tudomány, a művészet terén munkálkodnak. A Deák Dénes Díjat az idei évben Dr. Altorjay András vehette át Székesfehérvár közéleti, kulturális életében végzett példát adó tevékenysége, művészetpártoló munkássága elismeréseként.


Lánykérés is volt a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztiválon

A Belváros több pontján is hallhattak térzenét az V. Fricsay Richárd Regionális Katonazenekari Fesztivál zenekarainak köszönhetően. A Debrecen Helyőrségi Zenekar, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, a Szentendre Helyőrségi Zenekar és a Tata Helyőrségi Zenekar a Városház téren adott közös koncertet. A fesztiválon a Királyi Napok második nyilvános lánykérését is megkönnyezhettük.


Felvonulással és gálaműsorral búcsúztak a táncosok a fehérvári közönségtől

Belvárosi felvonulással és fergeteges gálával búcsúztak a néptánccsoportok Székesfehérvártól és lelkes közönségüktől. A Mallorcáról, Finnországból, Grúziából, Bosznia-Hercegovinából és Törökországból érkezett együttesek, valamint a házigazda Alba Regia Táncegyüttes varázsolt fergeteges hangulatot, ízelítőt adva jellegzetes táncaikból.


Boszorkányok és komédiások várták a családokat a középkori Belvárosban

A középkori városi élet jelentetei, bábosok, középkori iskola és játszóház, gyermekelőadások, valamint a jósok és boszorkányok sikátora várja a szórakozni vágyó családokat egész hétvégén a középkorivá varázsolt Belvárosban. Találkozhattunk régizene-együttesekkel, utcaszínházi komédiásokkal, középkori mesterségek sátraival is a Koronázási Ünnepi Játékok hétvégéjén.


III. Béla élete elevenedett meg a Namzati Emlékhelyen

Az egyedülálló előadás III. Béla, a tanulságos életutat bejáró, mégis keveset emlegetett uralkodó megkoronázását és életét mutatta be több száz résztvevővel, a fény, a zene, a hang és a kép eszközeivel. A Nemzeti Emlékhely színpadán augusztus 18-án, pénteken és augusztus 19-én szombaton mutatták be a Koronázási Szertartásjátékot.


LGT slágerek a Királyi Napokon Karácsony Jánossal és Solti Jánossal

Karácsony János, Solti János, Veres Mónika Nika, Heincz Gábor Biga és az Abrakazabra zenekar adott élő koncertet a Székesfehérvári Királyi Napokon, a Zichy színpadon. A Zenevonat Szuperkoncert az LGT legnagyobb slágereivel érkezett Fehérvárra. A koncert a zenekar klasszikus dalait két LGT-tag, Karácsony János és Solti János közreműködésével játszotta a Királyi Napokon.


Koncertekkel és borral mulattak az öreghegyiek a Bory téren

Az idei Öreghegyi Mulatságok is tartalmas programot ígért mindazoknak, akik a Bory téren kívántak eltölteni egy kellemes délutánt. Színes műsorok várták az érdeklődőket operettel, mulatós slágerekkel, hastánccal és utcabállal. Idén is felvonultak a borrendek és sor került a hagyományos kenyéráldásra is.


Püspöki mise és kenyérmegáldás Szent István király ünnepén

Szent István király ünnepén a város papságával együtt celebrált szentmisét Spányi Antal püspök a Székesegyházban. 1083-ban augusztus 20-án avatták szentté a Székesfehérvári Bazilikában I. Istvánt. A szentmise után a főpásztor megáldotta az új kenyeret, amely a családi jólét és a jövő jelképe, majd Isten áldását kérte valamennyi magyar család kenyerére és életére


Tiszteletadás Szent István királynak a Nemzeti Emlékhelyen

Régi székesfehérvári hagyomány, hogy augusztus 20-án államalapító királyunk előtti tiszteletadásra kerül sor a Nemzeti Emlékhelyen. Szent István szarkofágjánál, - ahol megjelentek Székesfehérvár, Fejér megye és a történelmi egyházak vezetői és képviselői - Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi beszédet, amelyben államalapítónk szellemiségének továbbvitelére buzdított.


Székesfehérvár megpályázza a 2023. évi Európa Kulturális Fővárosa címet

Székesfehérvári kultúra: „Ki akarunk lépni az araszolásból!” Dr. Cser-Palkovics András polgármester augusztus 20-i ünnepi beszédében jelentette be, hogy Szent István városa pályázni kíván a 2023. évi Európa Kulturális Fővárosa cím elnyeréséért.


Díszközgyűlés Szent István napján – átadták a város kitüntetéseit

Székesfehérvár Önkormányzata a Városháza dísztermében ünnepi közgyűlést tartott, az ünnepségen átadták az idei Székesfehérvár Díszpolgára és a Pro Civitate díjakat, valamint a Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára címet is. Cser-Palkovics András polgármester ünnepi beszédében Székesfehérvár, a magyarság fejlődésében betöltött szerepéről és felelősségéről szólt, valamint bejelentette: Szent István városa pályázni kíván a 2023. évi Európa Kulturális Fővárosa cím elnyeréséért.


A Királyi Napokra érkezett testvérvárosok delegációit fogadták a Városházán

A Városháza kistanács termében fogadta Cser-Palkovics András polgármester és Róth Péter alpolgármester azoknak a testvérvárosoknak a delegációit, akik a Királyi Napokra érkeztek Fehérvárra, hogy együtt ünnepeljenek a várossal. Idén küldöttség érkezett a horvátországi Biograd na Moru-ból, az amerikai Birminghamből, az angliai Chorley-ból, az erdélyi Csíkszeredából, a finnországi Kemiből, a lengyelországi Opoléból, valamint Szlovákia fővárosából, Pozsonyból és a németországi Schwäbisch Gmündből is.


Az ország legnagyobb borrendi találkozóját rendezték a nemzet ünnepén

Magyarország és a Kárpát-medence legnagyobb borrendi összejövetelét tartották Székesfehérváron, a Királyi Napok zárónapján. Az ország történelmi és hagyományos borvidékeiről érkezett küldöttségek a zártkörű szakmai programok mellett hagyományosan felvonultak a Belvárosban, ahol volt boráldás és borlovag-avatás is.


„Táncra, magyar!” - a magyar folklór táncaival ért véget a Királyi Napok

A Kispej lovam, a Bekecs és az Alba Regia Táncegyüttes lépett fel a Székesfehérvári Királyi Napok záró rendezvényén, a Szent István ünnephez kapcsolódó gálaműsoron, melyet a Zichy színpadon tartottak. A magyar virtust zenében és táncban felvonultató előadást követően tűzijáték volt a Palotavárosi tavaknál.


Idén is sokan voltunk a Palotavárosi tavaknál a fehérvári tűzijátékon

Nagy sikere volt az összes belvárosi programnak a Királyi Napok utolsó óráiban. A Palotavárosi tavaknál pedig idén is rengetegen voltak kíváncsiak az ünnepi időszakot lezáró tűzijátékra Augusztus 20-án. A tavak túloldaláról lőtték fel a rakétákat mintegy 25 percen keresztül.


Teltházas Koronázási Szertartásjátékkal ért véget a Székesfehérvári Királyi Napok

A Koronázási Szertartásjáték második előadásával – amelyet a kedvezőtlen időjárás miatt esőnapon tartottak meg – véget ért városunk legnagyobb kulturális fesztiválja, a Királyi Napok. Székesfehérvár Önkormányzata ezúton mond köszönetet mindazoknak, akik ennek részesei voltak, és a közösség tagjaként tíz napon át együtt ünnepeltek szeretetett városunk Belvárosában, valamint mindazon szervezőknek és közreműködőknek, akik e napokat emlékezetessé tették valamennyi fehérvári számára.


Emléktáblát avattak a Csónakázó-tó horgonyánál a finn-magyar barátság ünnepén

Emléktáblát avattak a Csónakázó-tó partján Székesfehérvár és Kemi testvérvárosi kapcsolatának 60. évfordulója alkalmából, a finn várostól kapott hajóhorgonyra került fel újra az együttműködést megerősítő felirat. Ünnepi beszédében Róth Péter alpolgármester az élő kapcsolatban a figyelem és a rokonszenv fontosságáról, az erős kötelékekről beszélt. Az avatáson köszöntőt mondott Mari Mäkinen, a Finn Nagykövetség első titkára és Jukka Vilén, a Kemi Polgármesteri Hivatal igazgatója, Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára is.