A székesegyház műemléki kutatásáról és helyreállításáról tanácskoztak

A székesfehérvári Szent István király-székesegyház műemléki kutatása és helyreállítása címmel rendeztek örökségvédelmi konferenciát csütörtökön a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. Az eseményt a Székesfehérvári Egyházmegye, a Miniszterelnökség Kulturális Örökségvédelmi Főosztálya valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága szervezte.
2017.05.25. 11:47 |
A székesegyház műemléki kutatásáról és helyreállításáról tanácskoztak
A konferenciára az egész országból érkeztek örökségvédelmi szakügyintézők, akik az érdekfeszítő előadások után megtekintették a székesegyházban a közelmúltban befejezett restaurátori kutatások eredményét. Spányi Antal megyéspüspök köszöntőjében felidézte a székesegyház 2014 –2016 között megvalósult teljes külső felújítását és örömmel számolt be a belső restaurátori kutatás befejezéséről. „Magasra tettük a mércét, kiváló szakemberek segítségével, a legkorszerűbb technikák alkalmazásával, a lehető legalaposabb állapotfelmérésre törekedtünk.” – mondta el Spányi Antal, aki szólt arról is, hogy erre elődje, Shvoy Lajos megyéspüspök öröksége is kötelezte erre. Spányi Antal párhuzamot vont a székesegyház restaurálásra 1935-ben kiírt pályázat magas színvonala és az idén befejeződött, lehető legalaposabb állapotfelvétel között. Végül reményét fejezte ki, hogy hamarosan a teljesen felújított székesegyházban ünnepelhetjük a szentmisét.Fülöp Attila egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, köszöntőjében János Pál pápa 1991-ben elmondott debreceni beszédét idézte, aki szerint „bár még akadnak olyanok, akik továbbra is harcolnak a vallásos hit ellen, azoknak az ideológiáknak az összeomlása, amelyekkel néhány európai kormány az Evangéliumot próbálta helyettesíteni, légüres teret teremtett.” A helyettes államtitkár kiemelte, hogy olyan gondolatok ezek, amelyek 26 év után is érvényesek, azt tapasztalhatjuk, hogy ez a légüres tér egyre inkább fennáll Nyugat-Európában és egy ilyen korban különös jelentősége van minden templomfelújításnak.A konferencia résztvevőhez szólva Székesfehérvár polgármestere megköszönte, hogy az egyházmegye a jó gazda gondosságával jár el a város egyik legfontosabb épületének megóvása kapcsán és tudományos alapossággal készül a belső felújítási munkák elvégzésére. Cser-Palkovics András kiemelte, hogy a Szent István király székesegyház ügye az egész egyházmegyének és az itt élő polgároknak is rendkívüli jelentőségű. Természetesnek nevezte, hogy amikor a baj megtörtént akkor Székesfehérvár önkormányzata az ügy mellé állva a maga erejéből támogatást biztosított a szükséges állagmegóvási munkákhoz. A polgármester köszönetet mondott az államnak is, hogy szinte néhány óra alatt hozta meg a szükséges döntéseket és elkezdődhetett a felújítás. 

A konferencia résztvevői megismerkedhettek a jelentős projekt jogi és szervezési feltételeivel, az épület történetével, a kutatás szervezésének szakmai tapasztalataival és a négy különböző restaurátori szakág kutatásának érdekfeszítő eredményeivel. A tanácskozás során nyilvánvalóvá vált,  hogy egy rendkívül összetett és komoly szakmai kihívásokat tartogató belső helyreállítási munka magas színvonalú előkészítése valósult meg Székesfehérváron.