A Prohászka Ottokár cserkészcsapat újíotta fel a Gyergyó téri kopjafát

Újra a Gyergyó emlékparkban áll az a kopjafa, melyet az elmúlt hetekben a 457. Prohászka Ottokár cserkészcsapat újított fel. A felújított kopjafát, melyet 2014-ben állítottak a Gac hegyen, 1944-ben hősi halált halt katonáknak, pénteken áldotta meg Tornyai Gábor atya. 
2021.11.06. 18:31 |
A Prohászka Ottokár cserkészcsapat újíotta fel a Gyergyó téri kopjafát

A cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik. A cserkész ahol tud, segít... mondja a cserkésztörvény második és harmadik pontja. Hazánk és embertársaink iránti kötelességünk nemzetünk hőseinek emlékezetének őrzése - mondta Vastag Viktor a Magyar Cserkészszövetség 457.Prohászka Ottokár Cserkészcsapatának csapatparancsnoka. "Cserkészcsapatunk programjai között januárban Pákozdon a Doni emléktűz-gyújtás és a Gyergyó-emlékparkban megtartott hagyományos megemlékezés azon két fő esemény amelyek keretében igyekszünk ápolni a hősök emlékét. Idén szeptemberben, látva a kopjafa állapotát, felajánlottuk segítségünket. Bár a legtöbb idő a csiszolással és a pácolással telt, a legnagyobb feladatot mégis a kopjafa két felének újboli összeillesztése jelentette. Ezt követően pedig egy új talapzatot készítettünk. A kopjafa felújítási munkálatai csapatunk négy önkéntesének közel negyven órájába telt. Munkánkkal is szeretnénk ráirányítani a figyelmet őseink áldozatára és a közösségeinkért végzett szolgálat fontosságára."

A fiatalok felelősségtudata és munkája tette lehetővé a kopjafa megújulását. A keresztény meggyőződés és segítő szándék által motivált önkéntesek mellett sokakat az értékes munka öröme öztözönte - hangsúlyozta Deák Lajosné a körzet önkormányzati képviselője.


1944. szeptember 7-én álmukban lepték meg a támadók a Gyergyószentmiklós melletti Gac hegy oldalában állomásozó székesfehérvári katonákat. A tragédiát követően a gyergyóiak eltemették az áldozatokat, és a szocialista rezsim tiltása ellenére mindig megemlékeztek az elesettekről. 2008-ban a Honvédség és Társadalom Baráti Kör kezdeményezésére emlékművet állítottak az erdélyi városban, hat évvel később, a tragédia 70. évfordulója előtt néhány nappal, 2014. szeptember 3-án, a gyergyószentmiklósi küldöttség jelenlétében pedig emlékparkot avattak Székesfehérváron.