A pátkai víztározónál indultak el újra a környékbeli Herbarius-gyógynövénytúrák

Vasárnap a csodálatos gazdagságú természeti élőhelyen, a pátkai víztározónál indultak el újra a gyógynövénytúrák Lencsés Rita szakértővel. A kosarakba pásztortáska, bürökgémorr, mezei zsálya, közönséges galaj és pemetefű is került, amelyekből hamarosan nemcsak gyógyhatású, de nagyon finom teák készülhetnek. 
2020.05.11. 10:51 |
A pátkai víztározónál indultak el újra a környékbeli Herbarius-gyógynövénytúrák

A szokásos kóstolóval együtt egy bevált receptet is kaptak a résztvevők: a raboráló csalánszörphöz egy liter víz, egy kiló cukor és néhány citromkarika kell csupán. A házipatikák feltöltésére legközelebb Bakonykútiba indul majd túra két hét múlva.

Vasárnap újra elindultak a környékbeli gyógynövénytúrák Lencsés Rita szakértő vezetésével. A tavaszi, virágzó természet dupla ajándékot nyújtott a résztvevőknek: a pátkai víztározó melletti gazdag terület nemcsak a mezei, hanem a vízparti növények kedvelt élőhelye is, és csodálatos környezet egy jó sétához.


A kirándulás hagyományos kóstolóval indult. Az akácvirágból készített tea nagyon finom élvezeti cikk felnőttnek-gyereknek egyaránt, de aki éhgyomorra issza, az a refluxát kezelheti vele hatásosan.

A különleges ízvilágú, kiváló vitamin- és ásványi anyag pótló, roboráló hatású csalánszörp receptje pedig nagyon egyszerű: egy jó nagy csokor igazi, csípős csalánhoz egy liter víz és egy kiló cukor kell – a vizet a cukorral fel kell forralni, majd leforrázni vele a gyógynövényt; később adhatunk hozzá egy evőkanál citromsavat és egy felkarikázott citromot, és fél vagy akár egy napig hagyhatjuk ázni, mielőtt leszűrjük.

A gyűjtéshez érdemes kesztyűt vinni, és az egészséges, ép, még fel nem magzott friss leveleket, hajtásokat kell leszedni.

A túra résztvevői sok értékes növényt megismerhettek a kiránduláson.

A gátnál gyűjtöttek például pásztortáskát, zöld hajtásokkal, virággal együtt, amiből leszárítva belsőleg jó vérzéscsillapító tea vagy külsőleg használható, sebösszehúzó tinktúra készülhet. A gólyaorrfélék családjából a gyönyörű rózsaszínű, ötszirmú bürökgémorr virágos hajtása, szára, levele szintén vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő tea alapanyaga – a jó hormonrendező hatású gyógynövény főleg hölgyeknek segíthet, nemcsak a változó korban vagy menstruációs zavarok esetében használták, de régen babaváró teaként tartották számon a népi gyógyászatban.

Az út mentén a lándzsás és a széles levelű útifű is megmutatkozott: előbbi keskeny leveleit köhögéshez készítendő szirupnak, az utóbbi széles leveleit megnedvesítve, összetörve pedig vízhólyagra, cipő által feltört sérülésekre használhatják a túrázók.

A gyönyörű lila mezei vagy ligeti zsálya nagyon jó fertőtlenítő hatású illóolajakat tartalmaz, amely csillapítja a pajzsmirigyműködést, ellentétben a kakukkfűvel, ami serkenti – közben mindkettő kiváló légúti problémákra például. A zsálya a tejapasztó hatása miatt szoptatós anyukáknak nem ajánlott, ellenben szájöblögetésre, fogínyproblémákra nagyon kedvelt; nem véletlenül tartják:

„Akinek a kertjében zsálya van, az nem lehet beteg.” – osztotta meg Lencsés Rita a népi bölcsességet.

A próba is igazolta: a ragadós galaj tényleg ragad… Csillagszerűen elhelyezkedő leveleiről lehet megismerni a – nem ragadós – közönséges galajt is, aminek nagyon jó tisztító hatása igazolt. A sárga virágú tejoltó galajt szintén ismerik a népi gyógyászatban: ezzel készítették a túrót, a sajtot – a teájával pedig azokat itatták, akik érzékenyek voltak a tejre, a laktózra. A környéken gyűjthető még pemetefű, nyílik a bodza, lehet még virágos hajtást gyűjteni a galagonyáról vagy zamatos turbolyát is, és hamarosan nyílik majd az apróbojtorján, az orbáncfű, a cickafarkfű.

A következő kirándulás két hét múlva Bakonykútiból indul, ahol remélhetőleg nagyon sok vízi mentát találhatnak a kirándulók. Kosarat, lenvászon- vagy papírtáskákat és vágóeszközt érdemes magunkkal vinni, a kóstolóhoz pedig saját poharat.

A programokról részletesebben a Herbarius közösségi oldalán lehet tájékozódni, ahol számos videó és feltöltött fotó segít azoknak, akik többet szeretnének tudni a természet kincseiről, a házipatikák fortélyairól.

Fehérvári színes

  1. Kömives István 90 éves

    A 90 éves Kömives Istvánt otthonában köszöntötte Székesfehérvár Önkormányzata és polgármestere nevében Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője. Az ünnepeltnek nem volt ideje megöregedni, hiszen közlekedésmérnökként vasúti kocsikat tervezett, mozdonyt vezetett, mechanikát tanított a gépipari technikumban, szőlőt gondozott, és saját kezével házat, nyaralót épített.

    2024.05.15.
  2. Családi programok szombat délutántól - Piknik a belvárosban, a Városház téren

    A pünkösdi hétvégén, május 18-án, szombaton délután a belvárosi lakókat várja a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ a Városház térre egy közös piknikezésre. Játékok, hangszerbemutató, társasjáték-sátor, kincsmosás is szerepel a kínálatban, a kicsiket a Pitypang zenekar, a felnőtteket Gájer Bálint szórakoztatja, közös programként pedig az ARTE ARAMI Junior csoporttal lehet táncolni. A rendezvény ingyenes.

    2024.05.15.
  3. VIII. Maroshegyi Családi Mesenap

    Szeretettel várják a családokat a Gárdonyi Géza Művelődési Ház előtti M. Tóth István térre, ahol május 18-án, szombaton 14 és 19 óra között számos aktivitással várják a családokat. Koncertek, kézműveskedés és közös játék is vár az érdeklődőkre.

    2024.05.15.
  4. Június 15-én nyit a strand 

    A Csitáry G. Emil Uszoda strandja 2024. június 15-én, szombat reggel 8 órától nyitja meg a kapuit, és várja a vendégeket minden nap 8 és 19 óra között. Az üzemeltető Városgondnokság ebben az évben nem emeli a belépőjegyek és bérletek árait. A strand egészen 2024. szeptember 1-jén vasárnapig lesz majd nyitva.

    2024.05.15.