Az ember tragédiáját mutatja be a Nemzetiben a Vörösmarty Színház társulata

Székesfehérváron 200 évvel ezelőtt kezdődött a magyar nyelvű színjátszás hivatalos pártolása. Ennek tiszteletére a Vörösmarty Színház fennállása óta először, 2018. december első hétvégéjén mutatta be Madách Imre örökérvényű remekművét, Az ember tragédiája 1. címmel, amely 2019. október 27-én a Nemzeti Színház színpadán is látható lesz.
2019.09.30. 07:54 |
Az ember tragédiáját mutatja be a Nemzetiben a Vörösmarty Színház társulata

Az előadás egyik különlegessége, hogy a színház művészeti vezetői a színeket egymás között felosztva a teljes társulat részvételével közösen vitték színre a magyar irodalom dráma műfajának egyik legkiemelkedőbb művét.

Úgy gondoljuk, a magyar színházi életben páratlan esemény a darab bemutatója, különleges kulturális kaland, mely alkalmat ad magunkba nézni, összegezni a múltunkat, újragondolni a jövőnket.” - mondta Szikora János rendező, a teátrum igazgatója.

Az előadás egyik különlegessége, hogy a színház művészeti vezetői, Bagó Bertalan, Hargitai Iván, Horváth Csaba művészeti vezetők és Szikora János igazgató a színeket egymás között felosztva a teljes társulat részvételével közösen vitték színre a magyar irodalom dráma műfajának egyik legkiemelkedőbb művét.

Ádám a teremtés kezdetétől más és más alakban jelenik meg, de alapjában véve ugyanúgy elbukik mindig, gyarló marad minden színben, mint a szintén gyarló Éva. A négy rendezőt az a felvetés is izgatja, vajon Madách Imre milyennek írná meg a többi színt és a többi színben Ádámot, Évát és Lucifert? Milyennek látná az újkori történelmet, hogyan fogalmazná meg, merre vezetné az embert saját tragédiájában?

A történet azonban a bemutatóval nem ért véget, hiszen neves magyar kortárs írók, így többek között Márton László, Tasnádi István és Závada Pál „folytatják” a művet újabb színek megírásával. A magyar irodalom dráma műfajának egyik legkultikusabb műve négy részre bontható, egy spirituális rész mellett az ókor, a középkor és az újkor jelenik meg.