A Múzeumhoz kötődő emlékeket várnak a 150 éves Szent István Király Múzeumban

150 éves a Szent István Király Múzeum – ehhez kapcsolódóan intézett felhívást a látogatókhoz az intézmény. Várják a múzeumhoz kötődő élményeket, így például a múzeumi eseményekről készült fotókat, emlékeket digitálisan és analóg formában!
2023.11.03. 06:57 |
A Múzeumhoz kötődő emlékeket várnak a 150 éves Szent István Király Múzeumban

Fennállásának 150. évfordulóját különleges, két éven át tartó emlékezéssorozattal ünnepli a Szent István Király Múzeum. A rendhagyó jubilálás oka a múzeum alapításának érdekes története: 1873-ban 137 tagrészvételével ugyan már tartott közgyűlést a múzeum elődjének számító Fejér megyei és Székesfehérvári Történelmi és Régészeti Egylet, alapszabályát azonban csak 1874-ben hagyták jóvá.

Alakuláskor az egylet gyűjteménye 1205 érmet és 48 egyéb műtárgyat tartalmazott.

Az elmúlt 150 évben az intézmény gyűjteménye jócskán gyarapodott, már az 1980-as évek elején elérte az 1 millió tárgyat, napjainkra pedig már a 3,5 millió darabot is meghaladja a folyamatosan gyarapodó gyűjtemény nagysága, melyek a régészet, történet, numizmatika, néprajz, képzőművészet, iparművészet és antropológia köréből származnak. A teljes gyűjtemény bemutatása lehetetlen vállalkozás, így azt tűzte ki célul a Szent István Király Múzeum, hogy az intézmény fennállásának 150. évfordulója alkalmából annak legjavát tárja a nyilvánosság elé, azon tárgyakat, melyek csak ritkán láthatók.

2023-ban előadásokon és a közösségi médiában mutatják be az érdekes történeteket őrző, kiemelkedő tárgyakat.

2024-ben egy nagy szabású kiállítást rendeznek, melyen az intézmény különleges, olykor meghökkentő gyűjteményi darabjain keresztül ismerhetik meg a látogatók a múzeum történetét. Ehhez kapcsolósóan felhívással fordult a látogatóihoz az intézmény: várják a múzeumhoz kötődő élményeket, így például a múzeumi eseményekről készült fotókat, emlékeket –digitálisan és analóg formában. Digitálisan a muzeum150@szikm.hu email címen tudják leadni az érdeklődők a reprodukciókat, egyszerre maximum 50 MB méretben. A papíralapú dokumentumokat, fényképeket – előzetes egyeztetés után – a múzeum Könyvtárába vihetik be a látogatók. (Országzászló tér 3.). A fényképeket digitalizálni fogja a Szent István Király Múzeum, ezután az eredetit és a digitális változatot is visszajuttatják a felajánlónak. Az időpontot Pató Mária könyvtárossal lehet egyeztetni a +36 70 668 2520 telefonszámon. A fekhívás videós formában eléhető a Múzeum közösségi oldalán.

Várostörténet

  1. 666 éve, 1358. május 15-én kezdte el írni Fehérváron a Képes Krónika alapszövegét Kálti Márk

    Udvari pap-historikus és székesfehérvári lakos. A Szűz Mária Bazilikában teljesített szolgálatot, és itt, Magyarország ősi koronázó templomában juthatott hozzá régi gesztáinkhoz, krónikáinkhoz, továbbá más írásos forrásaihoz (oklevelek, királyok halálozási jegyzékei), amelyekből művének megírásához merített.

    2024.05.15.
  2. Az Aranybulla ünnepe

    A II. András magyar király által 1222-ben, a székesfehérvári országgyűlésen kiadott Aranybullát gyakorta hasonlítják az angolok 1215-ös Magna Cartájához. Ennek alapja az, hogy a bulla volt a magyar nemzet első alkotmányos dokumentuma, míg a Magna Carta az angolok első alkotmányos okiratának tekinthető.

    2024.04.24.
  3. Székesfehérvár a frontvonalban

    Pénteken délután nyílt meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum Székesfehérvár a frontvonalban 1944 - 1945 című közös kamara kiállítása. A tárlat több mint egy évig látogatható, keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között. A belépés díjtalan.

    2024.04.05.
  4. Az anyósok kedvenc leshelye

    Székesfehérvár egyes belvárosi épületeit jellegzetes sarokerkélyek díszítik, melyek nem csak mutatósak, de komoly társadalmi szerepük is volt régen. Március 30-án, szombaton 10.00 órakor indul a Tourinform Iroda által szervezett séta, melynek keretében mindent megtudhatunk a különleges balkonokról.

    2024.03.28.