„Zene és Festészet” a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban

 Augusztus 26-án pénteken 19:30-kor nyílik kiállítás a székesfehérvári Csitáry Emil Művészeti Műhely diákjainak és művésztanárainak alkotásaiból, melyet 20 órakor a Rozetta Lantduó hangversenye követ a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban. A darabok karakterének megfelelően a hangszercsalád különféle tagjainak (pl.: archiliuto, theorba, barokk gitár) változatos használata teszi koncertjeik hangzásképét még gazdagabbá. Műsoruk anyagának döntő többsége hazánkban kizárólag a duó előadásában hallható.

2005.08.21. 03:33 |

 Augusztus 26-án pénteken 19:30-kor nyílik kiállítás a székesfehérvári Csitáry Emil Művészeti Műhely diákjainak és művésztanárainak alkotásaiból, melyet 20 órakor a Rozetta Lantduó hangversenye követ a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban.

 A Magyarországon egyedülálló Rozetta Lantduó a reneszánsz és barokk kor pengetős kamaramuzsikáját szólaltatja meg korhű hangszereken. Győri István és Tokodi Gábor koncertjein előadott művek nagy része eredeti lantduó. A repertoár újabb darabokkal való bővítése során gyakran fordulnak hazai és nyugat-európai zenei könyvtárak, archívumok kézirat-gyűjteményeihez és különböző fakszimile kiadványokhoz.

 A darabok karakterének megfelelően a hangszercsalád különféle tagjainak (pl.: archiliuto, theorba, barokk gitár) változatos használata teszi koncertjeik hangzásképét még gazdagabbá. Műsoruk anyagának döntő többsége hazánkban kizárólag a duó előadásában hallható.

 A Rozetta lantduó koncertjei különleges zenei élményt ígérnek a stílust még kevésbé ismerő zenerajongók és a régi zenét már régóta kedvelő ínyencek számára egyaránt. A Rozetta lantduó két tagjának zenei pályafutásában több párhuzamos szál futott már azelőtt is, hogy egyáltalán megismerték volna egymást. Például első hangszerük a cselló volt, első diplomájukat mindketten gitárosként szerezték meg, valamint zenei kifejezőeszközeik fejlődésében döntő szerepet játszott a Kurtág György nevével fémjelzett zenepedagógiai iskolát a gitároktatásban megvalósító Roth Ede hatása. A gitártanulmányok után Európa meghatározó régizene központjaiban (Hága és Frankfurt) ismerkedtek meg a lant- és kontinuójátékkal, ahol  mindkettejük mestere egy-egy japán lantművész volt: Toyoiko Satoh és Yasunori Imamura.

 A duó tudatosan törekszik arra, hogy e párhuzamok a közös munka során se veszítsenek éltető erejükből. A repertoárba felvett új zenei anyagot egyenlően osztják fel egymás között, ügyelve arra, hogy az improvizációk lehetőségével kölcsönösen megadják egymásnak a kreatív muzsikálás impulzusait

 Információ: Károlyi kastély Fehérvárcsurgó, Petőfi u 2. Tel.: 22/ 578-080 Fax.: 22/ 578-081, e-mail; kastely@karolyi.org.hu