780 éve volt a muhi csata - óriás sakkal és történelmi elemzéssel idézhetjük fel

A 780 éve lezajlott muhi csata előzményeit, körülményeit és magát a tatárjárást elemzi Szabados György történész a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont oldalán, a „Meg lehetett volna nyerni a muhi csatát?” kérdés mentén indulva. Az elemzés mellett fehérvári fiatalok közreműködésével, a 2019-es Koronázási Ünnepi Játékok óriás sakk előadásával is felidézhetjük a csatát a Youtube-on.
2021.04.13. 17:26 |
780 éve volt a muhi csata - óriás sakkal és történelmi elemzéssel idézhetjük fel
Április 11-12. a muhi csata évfordulója: a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldalán idézte fel „Béla királynak a tatárokkal vívott szerencsétlen harcát”, ami éppen 780 éve zajlott.

A tatárjáráshoz kapcsolódó történelmi esemény Batu kán mongol hadseregének és IV. Béla király katonáinak a csatáiról szól: április 11-én éjszaka a magyarok visszaverték a tatárokat, akik hajnalban újra támadtak – a közelharc ugyan komoly tatár veszteségekkel járt, de az összezáró támadás miatt, és mert a király nem tudta felállítani a hadrendet, a magyarok súlyos katonai vereséget szenvedtek. „Meg lehetett volna nyerni a muhi csatát?” – Szabados György történész ennek a kérdésnek a mentén elindulva elemzi a kortárs leírásokban, krónikákban és szakmunkákban foglaltakat, kitérve az előzményekre, a tatárjárás egészére és a székesfehérvári vonatkozásokra is.

Akik szívesen idézik fel a nagy történelmi csatát képekben is, azok a 2019-es Székesfehérvári Királyi Napok Koronázási Ünnepi Játékain bemutatott középkori óriás sakk előadás felvételén követhetik végig IV. Béla leghíresebb ütközetének a történetét. A produkciót dr. Matuz János művészeti intendáns írta és rendezte, a zenét Cserta Balázs szerezte, az előadók pedig a Tóparti Gimnázium diákjai voltak.