75 éve ért véget a földi pokol Fehérváron és környékén

A II. világháborúban Székesfehérvár egyike volt a legtöbbet szenvedett magyar városoknak. A város környékén 1944. december 4-én kezdődtek meg a nagyobb katonai átcsoportosítások és egészen március 22-ig elkeseredett összecsapások helyszíne volt a város és környéke. 1944 és 45 tavasza közötti egy év a város és az ország talán legsötétebb egy esztendeje volt.
2020.03.23. 07:36 |
75 éve ért véget a földi pokol Fehérváron és környékén

Székesfehérvár legsötétebb fél évére az akkor 11 éves Fekete Pál emlékezett vissza, amit a Felsőváros II. világháborús áldozatainak emlékművének avatásán mesélt el.

A Margit-vonal védelmi rendszere, a várost környező községek ellen december 8-án indítottak támadást a szovjet csapatok. A harcok december 20-án a város határában zajlottak. Székesfehérvár bevételéért december 22-én indult meg a támadás, a következő napon már a szovjet csapatok birtokolták. A város visszavételéért a német és magyar csapatok a Konrád III. hadművelet keretében 1945. január 18-án indítottak támadást, ennek eredményeként január 22-én visszafoglalták. A dunántúli német ellentámadás kifulladását követően március közepén ismét a város közvetlen határában folytak a harcok és bekerítése ellenére több napig, március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt.

A három hónapig tartó katonai megszállás, a frontesemények következtében a város lakossága a felére zsugorodott. A város épületeinek egyharmada lakhatatlanná vált, a korabeli statisztikák szerint Székesfehérvár ez harmadik legtöbb kárt szenvedő város volt. A lakosság lassan eszmélt fel, az elmenekült polgárok is csak részben tértek vissza. Ezzel is magyarázható, hogy a népesség csak az 1950-es évek elején érte el az 1944. évi lakosság számát.

Forrás: Városi Levéltár és Kutatóintézet

Fehérvári színes

  1. HPV önmintavételi program

    A Mályvavirág Alapítvány, a svédországi Karolinska Egyetemmel közösen, ingyenes HPV önmintavételi programot szervez. A kampány célja, hogy megvizsgálja a HPV önmintavétel elfogadottságát a magyar nők körében. A Székesfehérvári Mályvavirág Pontnál 100 főnek tudják biztosítani az önmintavételt. Ez személyes megjelenéssel történik, várakozás nélkül és 15 percet vesz igénybe. 

    2024.05.12.
  2. Éremgyűjtő Találkozó

    Több százan vettek részt a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete Fejér Vármegyei Alba Regia Szervezete által rendezett Éremgyűjtő Találkozón. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban újra volt szabad éremcsere, kiállítás és éremkibocsátás a Fehérvári Nagyjaink-sorozat keretében.

    2024.05.12.
  3. Madárkert avató a Gyöngyvirág Óvodában

    Énekszóval, verssel és egy rajzpályázat díjátadójával ünnepélyes keretek között avatták fel a Gyöngyvirág Óvoda Madárkertjét. Az Örökös Zöld Óvoda és Madárbarát Óvoda címmel rendelkező intézmény egy sikeres pályázatnak köszönhetően két udvaron valósíthatott meg interaktív játszóteret. Az E-ON Hungária Csoport által tavaly először meghirdetett A Föld bajnokai pályázaton közel 1,9 millió forintot nyert a fehérvári intézmény a Madárkert megvalósítására.

    2024.05.10.
  4. Megnyílt a fecskehotel

    Elkészült Székesfehérvár első fecskehotelje a Tóparti Gimnázium felújításához kapcsolódóan. Az épületen lévő fecskefészkeket a felújítás miatt hatósági engedéllyel el kellett távolítani, ezek pótlásaként nyílt most meg egy különleges „hotel” a Csónakázó-tó partján, ahol nagy számban élnek a fecske kolóniák. A helyszín ideális számukra, hiszen a közvetlen közelben van a táplálék és a sarazó terület is.

    2024.05.10.